Základy sázení: Omluvenky

Ne pokaždé, když dítě nepřijde do školy, se jedná o záškoláctví. Může mít regulérní omluvu, nemoc nebo nějakou nečekanou nehodu. To samé může platit o koni, který se v nějakém dostihu neumístil příliš dobře.

Jestliže budete dostihy sledovat dlouhodobě a pozorně, můžete získat výhodu proti těm, kteří šance koně odhadují pouze z formy v programu nebo na stránkách Jockey Clubu. Můžete si totiž povšimnout, že některý kůň mohl v určitém dostihu zaběhnout lépe, kdyby mu nestály v cestě nějaké okolnosti, které mohl on, jeho jezdec nebo jeho trenér těžko ovlivnit. Při příštím dostihu, ve kterém tento kůň poběží, můžete tuto znalost zužitkovat, protože budete vědět, že měl či má na víc.

Mezi možné „omluvy“ pro koně patří:

  • Jestliže byl v padoku nervózní, ale jednalo se o ojedinělý případ.
  • Jestliže ztratil několik délek na startu (ale pozor, pokud má se startováním problémy dlouhodobě).
  • Když odvodil dostih jen kvůli tomu, že nikdo jiný do čela nechtěl, a přitom mu tato pozice nevyhovuje.
  • Jestliže byl nucen v oblouku běžet vnější stopou, takže „rozdával metry“, tj. běžel vlastně delší vzdálenost.
  • Jestliže mu jiný kůň překřížil dráhu v cílové rovince, takže neměl možnost ve správném okamžiku zrychlit.
  • Jestliže v cílové rovince běžel odděleně od ostatních koní soupeřících o stejnou pozici, například na vnější nebo vnitřní straně (za určitých okolností to ale může být plus).
  • Jestliže po dostihu chrčel – mohlo jít o nějaké dýchací problémy, které ho dočasně omezily.
  • Jestliže šlo o debut a kůň ještě docela nepochopil, co se po něm chce.

Je nutné samozřejmě vzít do úvahy i další okolnosti, takto se ale člověk může dostat k dobrým úlovkům v podobě výhodných kurzů.

Příklad: Azbuk ve svých dvou letech absolvoval dva dostihy. Při debutu špatně odstartoval, ale potom v rovince předvedl slušné zrychlení. Ve druhém dostihu běžel na hodně měkké trati a v závěru už byl unavený. Když potom nastoupil ve třetím roce v dubnu do prvního dostihu, jistě ho vyhrál. Jako vždy není výše uvedená úvaha jednoznačná – mohlo jít o hledání vhodné distance.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.