„Hele, prosím tě, co je to za ty zkratky a čísla v těch výsledcích?“
„Tohle myslíš? Jo, to jsou rozestupy, v jakých ty koně doběhli.“
„Takže to je vlastně to samé, co říká komentátor vždycky po dostihu?“
„Přesně tak. A hlavně neříkej, že kůň vyhrál o čumák, není to chrt.“
Na dostizích jste už určitě zaznamenali, jak komentátor při ohlašování oficiálního výsledku neříká jen jména či čísla koní na příslušném pořadí, ale také výrok rozhodčích týkající se toho, jakým způsobem vyhrál kůň, který doběhl první, a jaké byly rozestupy mezi zbývajícími koňmi.
Vítězný kůň může zvítězit po tuhém boji, po boji, jistě, lehce, velmi lehce a zadrženě. Vyjadřuje se tak, jak snadno vítězství dosáhl nebo naopak jak obtížné pro něj bylo ho dosáhnout. Lehká vítězství ukazují, že kůň měl oproti účastníkům výrazně vyšší třídu či formu, naopak dostihy, ve kterých se bojuje až do konce, jsou napínavé a zajímavé pro diváky.
Pojmenování rozestupů je dáno tradicí, takže nemusí být úplně jasné. Základní jednotkou je délka koně. Pokud jeden kůň na druhého ztrácí délku, znamená to zhruba, že v okamžiku doběhu měl nos zhruba na úrovni, kde měl kůň před ním zadek. Většinou se délky dělí na čtvrtiny, takže se dá říci, že kůň prohrál o 3/4 nebo třeba 3 1/2 délky.
Trochu jinak to je, když je rozestup menší než polovina délky. Potom se říká, že kůň zvítězil o nos, krátkou hlavu, hlavu nebo krk (ten odpovídá zhruba 1/4 délky, jen při krátkém rozestupu se používá slovní označení). Výrazy jsou vcelku jednoznačné, popisují, o jakou část těla měl jeden kůň náskok před druhým.
Naopak pokud je odstup větší než 20 délek, zní výrok, že daný kůň doběhl daleko a už se podrobněji nezkoumá, o kolik přesně.
Jestliže se podíváte do výsledků, ať už ve formě koně v programu nebo třeba na stránkách Jockey Clubu, je tam ta samá informace, jen vyjádřená zkratkou. Jestliže je tedy například u výsledků Ceny Zimního favorita za rok 2019 uveden výrok „BOJ-krk-1 1/2-hlava-2 1/2-2 1/2-12“, znamená to, že Albatros zvítězil po boji, druhá Fraga na něj ztrácela krk, třetí Planteur’s Whiskey na Fragu ztrácel délku a půl, čtvrtý kůň na něj hlavu atd.
Krátký či delší rozestup mezi prvním a druhým koněm obecně vypovídá o tom, jak jisté vítězství bylo, není to ale nutné. Někdy kůň zvítězí třeba jen o krk, ale přitom je zjevné, že ho druhý v pořadí neměl šanci ohrozit. Proto se jedná o výrok rozhodčích a ne jen o suchou statistiku.
Jinak převedeno do řeči čísel jedna délka odpovídá zhruba jedné šestině až pětině sekundy. Pokud tedy například v handicapu dojde k velmi těsnému doběhu, kdy se do jedné délky vměstná třeba pět prvních koní, je jasné, jak krátký okamžik vyvrcholení té skvělé a napínavé podívané jménem dostih trvá.
A k čemu vám tato informace je? Kdybyste chtěli například sázet a viděli, že nějaký doběhl třeba pátý, mohli byste mít tendenci nad jeho výsledkem ohrnout nos. Po prozkoumání rozestupů ale můžete zjistit, že byl třeba jen délku za vítězem, a v tu chvíli už stojí za to ho zahrnout do dalších úvah.
Na závěr ještě historka z historie dostihů, kdy běhal jeden z prapředků dnešních anglických plnokrevníků Eclipse. Říkávalo se, že výrok rozhodčích o doběhu tehdy často zněl „Eclipse first, rest nowhere“, což by se dalo přeložit jako „Eclipse první, zbytek nikde v dohledu“.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.