„Jak jsme se byli podívat v tom Hoppegartenu, to bylo dobrý.“
„Jo, jen škoda, že se neběhalo, chtělo by to tam v létě, až se tam poběží grupa 1.“
„No ale je to přece jenom trochu daleko.“
„Tak zajedem do Blavy na Turf Gala, to bude už v červnu.“

Slovensko se z určitého hlediska stejně jako v mnoha jiných případech za zahraničí ani považovat nedá. Čeští koně jsou na závodišti v bratislavském Starém Háji pravidelnými hosty a pro vás by mohlo jít také o zajímavý výlet – z Brna to sem budete mít blíž než do Mostu. Český a slovenský turf jsou silně propojené, i když export kvality a prestiže směrem na východ převažuje, což platí v celoevropském měřítku. Nezřídka se stává, že na stupních vítězů slovenských klasických dostihů stojí obrazně stejní koně jako v českých variantách.

Stále silné spojení, i když ne tak silné jako v případě Slovenska, máme i s ostatními středoevropskými zeměmi. Na dostihy se jezdí do Wroclawi či do Budapešti a maďarští či polští koně se občas objeví i u nás či na Slovensku.

Jestliže se podíváme na západ, probíhá zde pohyb oběma směry. Kvalitní koně zaregistrovaní u stájí v České republice jezdí pravidelně v Itálii, Německu a Francii, a to z prostého důvodu – dostihy zde jsou mnohem lépe dotované než u nás. Pravdou ale také je, že konkurence je zde mnohem náročnější a tak jen občas se nějakému našemu koni podaří prorazit. Úspěchy v poslední době slavili v Anglii a Francii například Zdeno Koplík se Subway Dancerem nebo Václav Luka s Nagano Goldem. V západní Evropě také jezdí mnoho českých žokejů a někteří jsou velmi úspěšní.

Vyšší kvalita je příčinou i pohybu opačným směrem. Na aukcích ve všech zmíněných zemích a často i v Irsku čeští majitelé nebo tzv. bloodstock agenti nakupují budoucí naděje a nutno říci, že tito koně bývají většinou úspěšnější než ti z českých hřebčínů. Jestliže v dostihovém programu za jménem koně uvidíte zkratku státu v závorce, poukazuje právě na jeho původ.

Právě dovoz koní představuje ve většině případů jediný kontakt Čech s kolébkou turfu, tj. Británií (a Irskem, přičemž dostihová scéna v obou zemích je propojená v obdobné míře jako mezi Českem a Slovenskem). Právě výše zmíněný Subway Dancer se ale v říjnu 2018 zúčastnil Qipco Champion Stakes v Ascotu a doběhl třetí. Obrazně řečeno se jednalo o událost přibližně stejného významu, jako kdyby český tým postoupil do čtvrtfinále nebo semifinále mistrovství světa ve fotbale a vypadl proti Brazílii v prodloužení.