„Hele, ta dvojka se mi fakt líbí. Podle mě by mohla být dobrá.“
„Nevykládej, líbí se ti ta holka, co ji vede. Ale proč ne – chceš na něj vsadit?“
„Jo, jednou bych zase mohl.“
„Tak okýnka víš, kde jsou, a půjdeš na vítězství nebo do druhýho místa?“

Jak sázet

Zcela základní postup: přijdete k okénku sázkové kanceláře, kde řeknete:

  1. Na jaký dostih a jakého koně chcete vsadit. Pracovník za přepážkou bude mít radost, když to ohlásíte čísly, tj. pořadí dostihu (např. druhý dostih) a číslo koně v dostihu (např. na šestku). Oba údaje najdete v programu.
  2. Na co sázíte. Tím se myslí, jestli tipujete vítěze dostihu, případně jestli daný kůň doběhne do druhého, třetího, čtvrtého či pátého místa (musí samozřejmě běžet dost koní).
  3. Kolik peněz chcete vsadit. Nemusí být totiž hned zřejmé, že když do okénka podáváte stovku, hodláte-li ji celou vsadit na toho outsidera, který na vás před chvílí v padoku mrkl.

Dostihy se přijímají do odstartování dostihu, případné výhry si můžete vyzvednout po vyhlášení oficiálních výsledků (tj. ne hned po doběhu dostihu). Oficiální vyhlášení většinou proběhne cca do čtvrt hodiny od doběhu, jestliže se nevyskytly žádné komplikace.

Kurs

Podstatné je při sázení znát kurs na koně. Ten vypovídá o dvou věcech – jednak o tom, jak moc se předpokládá, že kůň v dostihu uspěje, jednak o tom, kolik peněz vyhrajete v případě, že byl váš tip správný.

Kurs se určuje poměrem, většinou X:1. Někdy se X uvádí jako kurs samostatně, bez té jedničky na konci. Platí, že čím nižší je X, tím se kůň považuje za většího favorita. Také znamená, že při správném tipu dostanete Xkrát tolik peněz, kolik jste vsadili. Například vsadili-li jste 10 korun při kurzu 4:1 na vítězství, potom pokud váš kůň vyhraje, dostanete 40 korun.

Vsázíte-li na umístění, případné výhry příslušně klesají. Je totiž pravděpodobnější, že kůň doběhne řekněme na jednom z prvních třech míst, než že vyhraje. To všechno je potřeba zvažovat, když stojíte před dilematem, jestli vsadit na favorita a nevyhrát moc nebo riskovat outsidera, který vám ale v případě úspěchu přinese víc peněz.

Obecně

Mám teorii, že jediný způsob, jak vydělat na sázení (jakémkoliv), je být majitelem sázkové kanceláře. Nehodlám se přít s nikým, kdo má opačný názor či zkušenost, ale pokud přijdete na dostihy poprvé (nebo podesáté), nečekejte, že si odnesete nějaké bohatství. Na druhou stranu pokud si vsadíte, budete mít při sledování dostihu postaráno o motivaci fandit, a vložit pár korun do sázky není o nic horší než si koupit ve stánku klobásu.

I když by leckterý „expert“ určitě obracel oči v sloup, tak není nic špatného na tom, jak by vsázely děti – buď že se jim líbil nějaký kůň v padoku nebo prostě protože jim přijde sympatické, jak se jmenuje. Je velká šance, že vsadíte na naprostého outsidera bez šance, který doběhne daleko vzadu, na druhou stranu pokud se ten samý outsider náhodou prosadí, budete si těch klobás moci nakoupit docela dost. A pokud byste vsázeli výhradně na favority, tak i ti můžou mít špatný den.

K celému tématu bych nechal pohovořit jednoho z nejpovolanějších – Dicka Francise v pasáži z románu Hra s čísly:

„… Liam vždy tvrdil, že záleží na tom, co hazardéři vlastně chtějí. Pokud jim jde hlavně o vzrušení, jsou sice kořeni, ale přijdou si na své. Pokud jim ale jde o finanční zisk a přitom sázejí jen podle oka, tak jsou opravdu kořeni.“

Dick Francis