„Hele, toho člověka už jsme viděli, když jsme byli v Mostě, ne?“
„Jo, to je jeden z tý obvyklý sázkařský party. A podívej, tamhle je ten, co píše ty dobrý články.“
„Taky jak jsem šel z tribuny, tak jsem se skoro srazil s tím trenérem tý devítky.“
„Vidíš, zkus si vsadit, třeba ti to přinese štěstí.“
Jezdci
Ne každý, kdo při závodech sedí na koni, je žokej. O dělení jezdců si povíme víc jinde, všichni ale budou mít jedno společné – nebudou právě velcí. Cílem je, aby toho kůň nesl co nejméně (i když i to má jistá omezení) a aby jezdec neměl těžiště položené příliš vysoko. Během dostihu volí podle pokynů trenéra či podle situace taktiku a pomáhají koni jet co možná nejlépe.
Trenéři
Lidé, kteří koně připravují na dostihy. Stanovují tréninkové dávky (tzv. práce) a po dohodě s majiteli přihlašují koně do dostihů, ve kterých cítí, že by mohli mít šanci, protože jim vyhovuje vzdálenost a soupeři (tj. kategorie dostihu) a protože jsou na ně v daném okamžiku připravení. Bývají také malí, protože hodně z nich dřív koně jezdilo, někteří už ale trochu přibrali. Před dostihem udílejí rady jezdcům, jak koně jet, a poměrně často jsou to právě oni, kdo jezdcům pomáhá do sedel. Ne vždy je ale na dostihu přítomen hlavní trenér uvedený u každého koně v programu, někdy za sebe posílají zástupce.
Majitelé
Jim koně ve skutečnosti patří, oni platí trenérům za jejich přípravu a jim jdou odměny za případné vítězství (byť část z odměny dostane pochopitelně i jezdec a trenér). Také mají přístup do padoku, byť jejich přítomnost bývá spíše symbolická, a spolu s jezdcem a trenérem (a občas i s dětmi a vnoučaty či jinými rodinnými příslušníky) chodí přebírat ceny, jestliže jejich kůň v závodě zvítězil.
Vodiči
Lidé, kteří přivádějí koně do padoku, odvedou ho na dráhu a po skončení závodu se s ním vrátí do stáje (s případnou zastávkou v malém padoku při udílení cen). Předpokládám, že většinou jde o stájníky či jiné pomocníky. Nemálo z vodičů představují aspirantky na práci u koní, což nejednomu pozorovateli mužského pohlaví odvede pozornost od toho podstatného, tj. od koní. Průběh závodu potom tráví často na tribuně, odkud svého koně vášnivě podporují.
Sponzoři
Drtivá většina dostihů se běží pod něčí záštitou, nejčastěji nějaké firmy, která se chce zviditelnit z marketingových důvodů. Mnoho dostihů ale sponzorují i stáje nebo s nimi spřízněné společnosti, města, ve kterých se dostihy pořádají, různé instituce apod. Zástupce sponzora pak bývá tím, kdo předává jezdci, trenérovi a majiteli koně cenu za vítězství.
Startér
Řídí dění kolem startu a poté samotný dostih odstartuje, což v běžných případech znamená, že mávne praporkem a zároveň stiskne tlačítko, které otevře dveře boxů a koně mohou vyrazit vpřed. K ruce má mnoho pomocníků, mimo jiné zavaděče, což je parta silných a odvážných chlapíků, jejichž úkolem je přimět koně, aby vstoupil do připraveného boxu. Ne vždy je to jednoduchá záležitost, koně bývají vzpurní a do prostoru boxu se jim vždycky nechce. Na startérovi je, aby vše proběhlo co možná nejrychleji, koně strávili v boxech co nejméně času a dostih se odstartoval tehdy, když má, nebo alespoň s co nejmenším zpožděním.
Rozhodčí
To jsou lidé, které nejspíš nikdy neuvidíte, ale hodně o nich uslyšíte od komentátora. Dostihová komise dává startérovi v pravý čas pokyn k odstartování dostihu a především posuzuje, jestli vše proběhlo regulérně – nikdo nikomu nebránil v běhu, žádný jezdec nadměrně koně nepobízel bičíkem a podobně. Také stanovuje pomocí cílové fotografie pořadí koní, jestliže došlo k těsnému doběhu.
Komentátor
Bude vás doprovázet celým děním na závodišti. Sedí někde na vyvýšeném místě, aby měl dobrý přehled, co se děje na trati, a informuje vás o všem možném, od stavu dráhy po odhlášené koně, před každým dostihem pohovoří o sponzorovi, o účastnících závodu či aktuálních sázkových kurzech, po startu popisuje, co se děje, jaké je aktuální pořadí koní, a na závěr pak divákům sdělí nejprve neoficiální a posléze oficiální výsledek. Komentátoři mají různé projevy a zanedlouho je od sebe začnete dobře rozeznávat. A občas dovedou z komentování udělat i úžasnou show.
Sázkaři
Vždy před začátkem dostihu, mezi tím, kdy koně odvedou z padoku na dráhu a samotným startem závodu, se před okénky sázkové kanceláře vytvoří dlouhá fronta plná těch, kteří chtějí uplatnit pozorování koní na poslední chvíli v kombinaci se znalostí jejich předchozí formy k tomu, aby zkusili své štěstí a předpověděli, jak který kůň doběhne. O sázkách se ale budu podrobněji zmiňovat jinde.