„To Derby před týdnem bylo dobrý, kdy se zas poběží něco podobného?“
„Tak z klasik bude za pár týdnů Oaks a pak v září St. Leger.“
„Ale stejně je to zajímavý, že české Derby nikdo nevyhrál dvakrát, že jo?“
„Klasiky … jsou … jen … pro … tříletý … koně! Kolikrát ti to mám opakovat?“

Označení „klasika“ je v tomto případě technický termín. Často se mluví o „klasickém“ ročníku, čímž se myslí tříletí koně, pro něž jsou klasické dostihy určeny, z čehož vyplývá, že každý kůň se jich může zúčastnit pouze jednou. Nebuďte proto překvapení, že například Derby ještě nikdo nevyhrál víckrát.

Prapůvod klasických dostihů je jako v mnoha obdobných případech v Anglii. Začíná se na jaře dostihem 2000 Guineas v Newmarketu na 1 míli neboli 1600 m, v červnu pak následuje Derby na závodišti v Epsomu na míli a půl neboli 2400 m a klasický ročník je završen dostihem St. Leger v severoanglickém Yorku na 2800 m.

Aby to nebylo tak jednoduché, běží se v případě obou kratších dostihů i varianty pro klisny, tj. jde o dostih na stejnou vzdálenost, určený ale výhradně pro klisny. Jedná se o 1000 Guineas na jednu míli, varianta Derby pro klisny se pak nazývá Oaks. V Anglii se tyto dostihy běhají vždy na stejném závodišti, u nás se konají na různých drahách a v různých termínech.

V Česku se jedná o následujících pět dostihů:

  1. Začíná se v Mostě Jarní cenou klisen na 1600 m, která se běhává začátkem května (jedná se tedy o obdobu výše zmíněných 1000 Guineas).
  2. Krátce poté následuje chuchelská Velká jarní cena, také na 1600 m, tentokrát pro všechny koně (ekvivalent 2000 Guineas).
  3. Vrcholem sezóny pak bývá červnové Derby, pořádané na největším českém  závodišti Chuchli s distancí 2400 m, pro hřebce i klisny.
  4. Mimo Prahu, konkrétně v Karlových Varech, se odehrávají letní Oaks pro klisny na 2400 m.
  5. Začátek podzimu přináší završení v podobě St. Legeru na 2800 m, opět v Chuchli.

Klasiky bývají pozorně sledované a hodnocené a velká část dostihového dění v první polovině sezóny se točí kolem nich. Jedná se o závody nejvyšších kategorií, velmi bohatě dotované. Někdy vítězové klasik pokračují v úspěšné kariéře, není ale výjimkou, že se ztratí z dohledu a na výsluní se dostanou koně, kteří v klasických dostizích neuspěli nebo se jich ani nezúčastnili.

Vždy před hlavní událostí se pořádají přípravné dostihy, tzv. předzkoušky neboli trialy. Tyto závody bývají o o něco kratší, např. několik týdnů před Derby se běží v Chuchli Velká červnová cena na 2200 metrů. V těchto dostizích si koně „zkouší“, jak se jim povede a jestli je pro ně daná distance vhodná, a ukazuje se v nich, kdo bude favoritem, až se bude lámat chleba.

Maximem, co může kůň v klasických dostizích dosáhnout, je tzv. Trojkoruna – tu získá kůň, kterému se podaří zvítězit ve všech třech klasických dostizích sezóny. Trojkoruna v dostizích tedy znamená víceméně totéž, jako Grand Slam v tenise.