„To Derby před týdnem bylo dobrý, kdy se zas poběží něco podobného?“
„Tak z klasik bude za pár týdnů Oaks a pak v září St. Leger.“
„Ale stejně je to zajímavý, že české Derby nikdo nevyhrál dvakrát, že jo?“
„Klasiky … jsou … jen … pro … tříletý … koně! Kolikrát ti to mám opakovat?“
Označení „klasika“ je v tomto případě technický termín. Často se mluví o „klasickém“ ročníku, čímž se myslí tříletí koně, pro něž jsou klasické dostihy určeny, z čehož vyplývá, že každý kůň se jich může zúčastnit pouze jednou. Nebuďte proto překvapení, že například Derby ještě nikdo nevyhrál víckrát.
Prapůvod klasických dostihů je jako v mnoha obdobných případech v Anglii. Začíná se na jaře dostihem 2000 Guineas v Newmarketu na 1 míli neboli 1600 m, v červnu pak následuje Derby na závodišti v Epsomu na míli a půl neboli 2400 m a klasický ročník je završen dostihem St. Leger v severoanglickém Yorku na 2800 m.
Aby to nebylo tak jednoduché, běží se v případě obou kratších dostihů i varianty pro klisny, tj. jde o dostih na stejnou vzdálenost, určený ale výhradně pro klisny. Jedná se o 1000 Guineas na jednu míli, varianta Derby pro klisny se pak nazývá Oaks. V Anglii se tyto dostihy běhají vždy na stejném závodišti, u nás se konají na různých drahách a v různých termínech.
V Česku se jedná o následujících pět dostihů:
- Začíná se v Mostě Jarní cenou klisen na 1600 m, která se běhává začátkem května (jedná se tedy o obdobu výše zmíněných 1000 Guineas).
- Krátce poté následuje chuchelská Velká jarní cena, také na 1600 m, tentokrát pro všechny koně (ekvivalent 2000 Guineas).
- Vrcholem sezóny pak bývá červnové Derby, pořádané na největším českém závodišti Chuchli s distancí 2400 m, pro hřebce i klisny.
- Mimo Prahu, konkrétně v Karlových Varech, se odehrávají letní Oaks pro klisny na 2400 m.
- Začátek podzimu přináší završení v podobě St. Legeru na 2800 m, opět v Chuchli.
Klasiky bývají pozorně sledované a hodnocené a velká část dostihového dění v první polovině sezóny se točí kolem nich. Jedná se o závody nejvyšších kategorií, velmi bohatě dotované. Někdy vítězové klasik pokračují v úspěšné kariéře, není ale výjimkou, že se ztratí z dohledu a na výsluní se dostanou koně, kteří v klasických dostizích neuspěli nebo se jich ani nezúčastnili.
Vždy před hlavní událostí se pořádají přípravné dostihy, tzv. předzkoušky neboli trialy. Tyto závody bývají o o něco kratší, např. několik týdnů před Derby se běží v Chuchli Velká červnová cena na 2200 metrů. V těchto dostizích si koně „zkouší“, jak se jim povede a jestli je pro ně daná distance vhodná, a ukazuje se v nich, kdo bude favoritem, až se bude lámat chleba.
Maximem, co může kůň v klasických dostizích dosáhnout, je tzv. Trojkoruna – tu získá kůň, kterému se podaří zvítězit ve všech třech klasických dostizích sezóny. Trojkoruna v dostizích tedy znamená víceméně totéž, jako Grand Slam v tenise.