„Počkej,  a míle je teda co?“
„1600 metrů, jako v Anglii. Derby se zase běží na míli a půl.“
„A Derby teda běží jen tříletí koně, že jo?“
„Přesně tak, tahle míle je ale vypsaná pro dvouročky.“

Dvouleté koně: Jakýsi juniorský ročník, koně, kteří nikdy dříve neběhali a teprve se představují. Ostatní diváci toho o nich nebudou vědět o moc víc než vy (což je diskutabilní tvrzení), ale hlavně – pokud byste se dostihům věnovali déle, toto budou koně, se kterými se budete setkávat v následujících letech. Začíná se na jaře krátkými sprinty, v průběhu roku se distance prodlužují. Mezi důležité dostihy patří například letní Cena Masise v Karlových Varech a především podzimní vyvrcholení sezóny na jednu míli v podobě Ceny zimní královny pro klisny opět ve Varech a Ceně zimního favorita v Mostě.

Tříleté koně: Ročník, ve kterém se běhají nejznámější klasické dostihy a kdy se ukazuje, jakou třídu ten který skutečně kůň má. Kromě dostihů Trojkoruny se běhají i jiné závody čistě pro tříleté, kromě toho se už ale začínají zapojovat do dostihového provozu v dostizích pro tříleté a starší koně, při nichž si tito relativní nováčci poměřují síly s těmi zkušenými. Mnoho velkých dostihů je právě tohoto typu, například nejbohatěji dotovaný EJC Million.

Sprinty: Závody na kratší tratě, nejčastěji 1200 metrů, kde se nejvíc prosadí rychlí koně, kteří běží co nejrychleji od začátku do konce. Sprintem nejvyšší kategorie (Listed) u nás je například Svatováclavská cena, která se v současné době běhá v Mostě.

Míle: Dostihy na 1600 metrů plus mínus 200 metrů na obě strany.  1. kategorii mají například Tattersalls Mile při derbyovém dni nebo podzimní Velká cena Prahy. Výše zmíněný EJC Million má distanci 1400 metrů.

Střední tratě: Distance kolem 2 kilometrů, které od koní vyžadují přiměřenou rychlost i výdrž. Patří sem třeba dostih EJC Medium na 1800 metrů v rámci Evropského dne žokejů.

Vytrvalecké tratě: Od distance běhané při Derby, tj. 2400 m, se dostihy považují za vytrvalecké, kdy koně a jezdci musí správně rozvrhnout síly a oproti rychlosti začíná být podstatná výdrž. Dostihy od 3 kilometrů nahoru se nazývají supervytrvalecké. Takto dlouhé distance se vypisují relativně vzácně a jedná se třeba o podzimní Cenu prezidenta v Praze.