Jedna z prvních, ne-li úplně první otázka, která padne, když se zmíním, že se zajímám o dostihy, zní, jestli sázím. Vždy musím opatrně zdůrazňovat, že dostihy pro mne nepředstavují zdroj výdělku, nýbrž zdroj zábavy. Sice jsem už párkrát vyhrál a pocity s tím spojené jsou navýsost příjemné, ale celkově jsem v mínusu a považuji se za hrdého sponzora českého dostihového sportu.

Tak či tak je možné sázet nejen od od oka nebo podle sympatií. Hodí se brát ohled na různé faktory, ale jen na vás vždy bude rozhodnout, který z nich je platný v té které situaci, pokud už se do sázení dáte.

Základy sázení: Manipulace

Nejde o žádnou nelegální nebo vyloženě nekalou praktiku, někdy ale trenéři hlásí koně do dostihů, ve kterých se jim nebude dařit, aby jim srazili kurz před dostihy, ve kterých jejich šance na úspěch budou naopak vysoké.

Základy sázení: Omluvenky

Ne pokaždé, když dítě nepřijde do školy, se jedná o záškoláctví. Může mít regulérní omluvu, nemoc nebo nějakou nečekanou nehodu. To samé může platit o koni, který se v nějakém dostihu neumístil příliš dobře.

Základy sázení: Eliminace

Při zkoumání, který kůň nejspíš zvítězí, je vhodným prvním krokem posouzení, který asi nezvítězí. Překvapení se sice dějí pravidelně, ale přece jen při důkladnějším rozhodování může pomoci vybírat z menšího počtu koní.